telefon Yazara Ulaşın 0 532 358 42 27

facebook

Eğitim Eğitim Eğitim

09 Eylül Pazartesi günü 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı başlıyor. Başta değerli öğretmenlerimiz ve sevgili öğrencilerimize mutlu bir yıl geçirmelerini dilerim.

Son yıllarda Eğitim ve Öğretim sistemi ile ilgili birçok değişiklik yapıldı. Fakat yapılan değişiklikler beraberinde bazı sorunları getirmiştir. Örneğin; öğrencilerin başarısız olmaları durumunda bile bir üst sınıfa geçirilmesi çok yanlış bir durum. Bu durumda başarılı öğrencilerin aklına şöyle bir soru gelmez mi? “Madem sınıfta kalmak yok, o halde ben neden çalışıyorum?” Hiç ders çalışmadan bir üst sınıfa geçmek emeksiz kazanç sayılmıyor mu? Bir kere öğrenci hak etmediği halde bir üst sınıfa geçiyor olması bile üzücü. Kişi gelecekte buna benzer beklentiler içine girmez mi? Şimdi hiç kimse kalkıp bu uygulamanın doğruluğunu savunmasın.

Mesele sadece bununla da sınırlı değil. Başka bir sorun da okullardaki kılık kıyafet yönetmeliği. Birçok okulda serbest kıyafet uygulaması mevcuttur. Aynı uygulama bazı okullarda saç ve sakal tıraşı için de geçerlidir. Bu durum aklımıza şu soruları getirmez mi?

  • Toplu taşıma araç şoförleri birinin öğrenci olduğunu anlamak için her defasında kimliğine mi bakacak?
  • Peki, öğrenciler arasında giydikleri kıyafetler yüzünden zengin-fakir ayırımı olmayacak mı?

Eğitim basite alınacak bir konu değildir. Reform yapılmalı mı? Evet, h-kesinlikle yapılmalı ama kılık kıyafet serbestîsiyle veya sınıfta kalmayı ortadan kaldırmakla olmamalı. Öncelikle eğitim ve öğretimdeki sorunların tespit edilmesi ve sorunların ivedilikle çözülmesi lazım. Üstelik bu değişiklikleri yaparken süslü olsun diye adına reform bile koymaya gerek yok.

İlla eğitimde reform yapılacaksa kaliteli eğitim sistemine geçilerek yapılabilir. Zira kaliteli eğitimle ülkeye kaliteli doktorlar, mühendisler, işçiler, çiftçiler ve öğretmenler kazandırılabilir. Kaliteli iş gücü beraberinde kaliteli üretim getirir ve ülkenin refah düzeyi yükselir.

Dilerim bu yıl sistemin aksayan yönleri ortadan kaldırılıp kaliteli bir eğitim ve öğretim sistemine geçilir.

Gelin eğitime hep beraber gönül verelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.