telefon Yazara Ulaşın 0 532 358 42 27

facebook

Derman Milletindir

Dün sosyal medyada ön yargıyla tepki gösterdiğim bir video izledim. Videoyu paylaşan kişi kültürlü ve iyi niyetli olunca açıkçası çok şaşırdım. Bu arada size sözünü ettiğim videodan bahsetmek istiyorum.

Video şirin bir sahil kentinin meydanında çekilmiş. Yedi bilemedin sekiz yaşlarında bir çocuk keman çalarak şarkı söylüyordu. Daha doğrusu acemi keman çalmaya çalışıyordu. Sevgili dostum da yanına çökmüş, keyifle onu izliyordu. Çocuk kendisini şarkıya öyle bir kaptırmıştı ki, bir ara neredeyse keman yayını kazayla dostumun gözüne sokacaktı. Samimi olmak gerekirse çocuğun yapmaya çalıştığı şey çok sempatik geliyor fakat insan o yaşta bir çocuğu sokağa düşüren nedenleri merak etmiyor değil. Videoyu birkaç kez izledikten sonra videoyu hesabında paylaşan dostumu aradım.

Videodaki çocuğu sordum en başında: “Adı Derman” dedi. Ne yazık ki toplum olarak, Derman gibi çocukların sokaklarda çalıştırılmasına aşinayız. Ben şahsen o yaşta bir çocuğun çalıştırılmasına karşıyım, sevgili dostumun da çok duyarlı olduğunu bildiğim için Derman’ı hikâyesini merak ettim. Güler yüzlü, yüreğindeki güzelliği yüzüne vuran dostum derin bir ah çekip, Derman’ın yürek burkan hikâyesini anlattı.

Derman yedi yaşında, kendisinden on yaşında bir ağabeyi ve üç yaşında bir kız kardeşi olduğunu söyledi. O doğduğunda annesi ve babası bayram etmişler. Çileli hayatlarına ilaç olsun diye ona Derman adını vermişler. İçinde bulundukları zor durum, onları bir isimden medet umar hale getirmişti.

Kötü talih aileye musallat olmuş, hayatta beterin de beteri olduğunu kanıtlıyordu adeta. Önce inşaatlarda çalışarak ailesinin geçimini sağlayan baba bir iş kazasında hayatını kaybediyor. Zavallı Derman, annesi ve iki kardeşiyle ortada kalıyorlar. Ne bir yakınları ne de ellerinden tutan biri olmuş o zor süreçte.

Ne yazık ki, kötü talih bununla da yetinmemiş. Zavallı çocuklar daha babalarının kaybına alışamadan anneleri hastalanmış. Hastanede annenin kanser olduğunu öğrenmişler. Sevgili dostum hikâyeyi anlatırken hıçkırıklara boğuluyor. Onu daha fazla yormak istemedim, biraz ara verirken sonra tekrar aradım.

Sevgili dostum, Derman’a o zamanlar tesadüfen rastlamış. Elinde kemanla para kazanmaya çalıştığını görünce ailesine çok kızmış. Derman’dan aile dramını anlatınca dünyası başına yıkılıyor sevgili dostumun. Dedim ya dostum o kadar iyi yürekli ki, hemen kolları sıvamış. Resmen hızır olup ailenin imdadına yetişmiş.

Çocuğu alıp yaşadıkları eve götürmüş, yaşadıkları yere ev denirse tabi. Ailece pencereleri olmayan, her tarafı dökük bir harabede yaşıyorlardı. Devran’ın söyledikleri doğru, anne hasta yatağında, çocuklar ise perişan halde Devran’ın getireceği yiyecekleri bekliyorlardı.

O gece sabaha kadar sevgili dostumun gözüne uyku girmedi. Sabahın ilk ışıklarıyla resmi dairelerin yolunu tuttu. Belediye, kaymakamlık, sivil toplum kuruluşları ve hastane derken akşamı etmişti. Ne yazık ki resmi dairelerde işler istediği gibi yürümüyor, en çok duyduğu laf “Bugün git, yarın gel” olmuş. Öte yandan etrafındaki insanları organize etmiş. İşinin hiç de kolay olmayacağını biliyor ama dedim ya baş koymuş o yola.

Sonunda bütün engellere rağmen amacına ulaşmış, zaten ondan da öyle bir şey beklenir. Altın kalpli dostum önce aileye yaşamlarını sürdürecekleri bir ev ayarlamış, yardımsever çarşı esnaflarının desteğiyle evi döşemiş. Büyük uğraşlar vererek aileye sosyal yardımlardan aylık maaşa bağlatmış. Tabi sosyal yardımlardan gelen maaş ailenin geçimi için yeterli olmamış. Sevgili dostum arkadaşlarıyla aralarında her ay düzenli olarak para toplayıp aileye destek olmaya devam ediyorlar.

Derman’a gelince, o halinden memnun. Şimdi yaşadığı kentte onu seven hayranları için keman çalıp şarkı söylemeye devam ediyor. Bu arada kendini şarkıya kaptırdığında keman yayına biraz daha dikkat etmeli.

Derman milletin, Derman hepimizin çocuğu. Belki şimdiye kadar ilaç olamadı ama dilerim ilerde gerçek manada Derman olur.

Sevgili dostum; iyi ki varsın, seni ayakta alkışlıyorum ve temennim senin gibiler hep var olsun...

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.