telefon Yazara Ulaşın 0 532 358 42 27

facebook

Bu Onun Hikayesi

Bu Onun Hikayesiİki çocuk, bir at ve macera...

Hikâye, Birinci Dünya Savaşının hemen sonrasında Suriye sınırındaki bir köyde yaşanmıştır. O dönemler bölgenin büyük bir bölümü İngiliz ve Fransız işgali altındadır. Fakat elinde silah ve mühimmat olmayan halk çaresiz halde beklemektedir. Osmanlı’nın birçok cephede savaş halinde olması dolayısıyla eli silah tutan herkes askere alınmış. Köylerde altmış yaşın üzeri ve on beş yaşından küçük çocuklar dışında erkek kalmamıştır.

Fransız askerlerinin Halep’e yığınak yaptığını duyan muhtar Ökkeş ile Selim’i Halep’e gönderir. Bu görev için seçilen Ökkeş henüz on üç, Selim ise on altı yaşındadır. İki genç Halep yolunda yaşadıkları macera dolu iki günün ardından haberin doğru olduğunu Hanan beye iletirler.

Hanan Bey gelecek olan tam donanımlı Fransız askerlerine karşı koymak için çevre köylerden herkesi toplar. Gelenlerin hemen hepsi almışın üzerinde olan ihtiyarlardır. Topladığı kalabalığa “İş başa düştü, Fransız ordusuyla savaşacağız” diyerek tarihe geçecek bir kahramanlık destanının fitilini ateşler.

İş başa düştüğünde her birinin on sekizinde birer delikanlıya dönen ihtiyarların mücadelesini on üç yaşındaki Ökkeş’in penceresinden göreceğiz. İmkânsız diye bir şeyin olmadığını tüylerimizi diken diken ederek gösteren o fedakâr kahramanlara çok şey borçluyuz.

1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
10 10
11 11
12 12
13 13
14 14

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu yazınız.